60. Krakowski Festiwal Filmowy – podsumowanie z pierwszego festiwalu online w Polsce!

Za mną pierwszy festiwal filmowy online! Uwielbiam Krakowski Festiwal Filmowy za to, że w dużej mierze zaszczepił we mnie miłość do krótkich metraży i animacji. Stabilny festiwal, który swoim poziomem nigdy nie zniży się poniżej przeciętnej. Bogaty program, który tylko wprawia mnie w zakłopotanie, bo chciałabym wszystko obejrzeć i naprawdę móc w pełni napisać i docenić wszystko, co było dostępne. Pewnie nie odkryłam wszystkich zdolnych twórców i ich perełek – mam nadzieję, że spotkamy się przy jakimś innym Festiwalu. ❤️ 🙃


A pomiędzy zdalnymi seansami, można było w mieście zobaczyć piękne billboardy!

Bardzo cieszę się, że organizatorzy zdecydowali się przenieść festiwal do przestrzeni online niż go przesuwać na jesienną porę lub co gorsza – odwoływać. Wielkie wyzwanie dla całej ekipy, która miała bardzo mało czasu na przygotowanie wszystkiego. Obyło się bez żadnych technicznych problemów, a cała reszta była przejrzysta i bardzo intuicyjnie przygotowana. Nie dziwi zatem fakt, że: „festiwal przyciągnął dwukrotnie większą liczbę widzów spragnionych uczty filmowej najwyższej jakości” – podkreśla Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. 

Jeśli chodzi o osobiste wrażenia i uczestniczenie w zdalnym festiwalu – bardzo dobrze, że takie inicjatywy się pojawiają, ale jest to nieporównywalne do atmosfery, która panuje w normalnych okolicznościach. Brakuje biegania pomiędzy seansami i kontaktu z ludźmi. To są wyjątkowe emocje, których się nie zastąpi. Ale ogromnym plusem jest to, że pojawia się  dialog między twórcami a widzami. Zwłaszcza jeśli mówimy o polskim kinie. Premiery i spotkania z twórcami sprawiają, że mamy o czym porozmawiać i co wspólnie przeżywać. Trwająca kwarantanna uświadomiła mi, jak ważną kwestią jest dla mnie to, by coś działo się w przestrzeni kinowej. I te wszystkie nowości, którymi jesteśmy zasypywani są bardzo ważne, bo „coś się dzieje” i życie kulturalne nabiera rozpędu. Obecnym środkiem zastępczym są pojawiające się nowości na serwisach streamingowych, ale tam nie dostają się takie wyjątkowe i niższowe rzeczy, jakie miałam okazję obejrzeć podczas 60. KFF.

 


Najlepsze filmy podczas
60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego


Sukienka reż. Tadeusz Łysiak

Pozwolę sobie wkleić tutaj post z Facebooka, bo tam napisałam kilka słów na gorąco podczas Festiwalu. Dodam tylko, że nic już lepszego nie obejrzałam i smutno mi, że film nie zdobył żadnej nagrody. Ale jestem pewna, że uda się przy innej okazji! ❤️

 

Jeśli film Sukienka / The Dress może pochwalić się takim świetnym plakatem autorstwa Maksa Bereskiego (Plakiat) to…

Opublikowany przez Biegiem na film Środa, 3 czerwca 2020

 

Zwiastun:


Maria nie żyje reż. Martyna Majewska

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałoby bez Was życie? Jak codzienne sytuacje i relacje z ludźmi, w których przestalibyście uczestniczyć miałyby charakter? Co by się zmieniło i w jakim stopniu? Maria popełnia samobójstwo i wraca, aby się tego dowiedzieć. Stylowy i hipnotyzujący. Oniryczna opowieść o życiu po śmierci w poszukiwaniu głębszych odpowiedzi. A wszystko podszyte satyrą i humorystycznym tonem. W roli głównej możemy zobaczyć rewelacyjną Małgorzatę Gorol. 

Film jest formalnie bardzo przemyślany i dopieszczony w każdym detalu. Dlatego na szczególną uwagę zasługują social media Marii, które oddają „ducha” produkcji. ❤ 

Zwiastun:

„Maria nie żyje” | Zwiastun #1

Wokalizę inspirowaną wykonaniem Wandy Warskiej z filmu „Pociąg” (1959) Jerzego Kawalerowicza wykonał Ralph Kaminski.Muzyka – Dawid Majewski musicZwiastun #1

Opublikowany przez Maria nie żyje Środa, 27 maja 2020


Autoportret reż. Margreth Olin, Katja Hogset, 
Espen Wallin
Trzech reżyserów i jeden delikatny portret Lene Marie Fossen, która nie chce być „ikoną anoreksji”, choć fotografia jest dla niej formą autoterapii. Niezależnie od tego, czy fotografuje mieszkańców greckich wysp, uchodźców czy siebie samą w niecodziennych stylizacjach, jej prace – szokujące i zarazem piękne – stają się zapisem desperackiej walki z chorobą i śmiercią.
Dokument o zmaganiach ze sobą i własnymi słabościami, które mimo ogromnej walki, siły i determinacji czasami nie jesteśmy w stanie przezwyciężyć.  

Zwiastun:


Alicja i żabka reż. Olga Bołądź

Całkiem udany debiut reżyserski! Kolorowo, żywiołowo i dynamicznie, z masą odjechanych pomysłów. Magiczna baśń o przyspieszonym kursie dorastania. Szalona i barwna forma, która później nieco staje się przeestetyzowana i gubi się w swojej samoświadomości na rzecz treści.

Brawo za odwagę i nietuzinkowe podejście do tematu – to może być ciekawy punkt wyjścia do rozmowy z młodzieżą.

Zwiastun:


Kamień reż. Bartosz Kozera

„W środku parku leży kamień. Nie jest to taki zwykły głaz. Poruszająca się na wózku zakonnica po dotknięciu go zostaje uzdrowiona. Przełożona klasztoru marzy o ogłoszeniu cudu, ale dla arcybiskupa kamień jest zbyt świeckim, pospolitym przedmiotem, aby mógł nabrać cech wyższych. Przeorysza nie zamierza się jednak poddać – sięga po blef, żeby dotrzeć do samego papieża.” 

Krótkometrażówka swoim stylem przypomina „Atlas” Macieja Kawalskiego – podobne prowadzenie kamery, dynamizm i lekkość oglądania. Z ironią podchodzi do pewnych zasad panujących w Kościele, ale w żaden sposób nie wyśmiewa samej wiary. Wspaniała Katarzyna Herman oraz Krzysztof Materna w roli… papieża. Alegoryczna i ciepła opowieść o religijności, cudach i skutecznym marketingu, którym jesteśmy atakowani z każdej strony.

Zwiastun:

 


Animacje:

Oko ducha reż. Wouter Sel, Thijs De Cloedt

Jak przeczytałam, że animacja przypomina „Taksówkarza” Scorsesego to wiedziałam, że to mój must see. Świat został wykreowany wspaniale – brudny, duszny, i z panującą społeczną degrengoladą. Ponury świat rozświetlony neonami, z narratorem, który prowadzi nasz przez zakamarki ludzkiego wnętrza. Oj, spodobałoby się Scorsesemu!

Zwiastun:


Jestem tutaj reż. Julia Orlik

Minimalizm i prostota kluczem do serc widzów. Jeden kadr, który mówi wiele o samotności i rodzącej się bezradności. Choroba przykuła bohaterkę do łóżka i jest teraz uzależniona od swoich bliskich. Reżyserka bierze na warsztat trudny temat i radzi sobie z nim z niezwykłą czułością i wyczuciem formy.

Animacje nie kończą się tylko na tematach lekkich i radosnych, to również takie emocjonalne produkcje. 

Zwiastun:


Millenium reż. Daria Godyń

„Czy zdają sobie Państwo sprawę z tego, że spotykamy się po raz ostatni w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego stulecia? I w ogóle może to być nasze ostatnie spotkanie, nie wiadomo, co się wydarzy…” – Tomasz Beksiński jako narrator idealnie pasuje i wprowadza widza w millenijny nastrój. O lękach, samotności i tym co nieznane, w bardzo intrygującej stylistyce. 

Zwiastun:


On nie może żyć bez kosmosu reż. Konstantin Bronzit

Konstatin Bronzit kocha kosmos i znów zabiera widzów do wszechświata. Tym razem reżyser przedstawia relację kobiety i jej syna, który na świat przychodzi w… skafandrze kosmonauty. To historia o dorastaniu i oddaniu się drugiej osobie, opowiedziana z dużą dozą miłości i z subtelnym humorem.

Zwiastun:


Nieokiełznany reż. Juliette Viger

To już ostatnia pozycja, która ku mojej uciesze jest dostępna w całości w Internecie! Sami możecie obejrzeć i ocenić. Enjoy. ❤️

Pełna animacja:


Podobał Ci się wpis? Niech pobiegnie dalej! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *