Startuje 59. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY – krakowskie święto dokumentu i krótkich metraży

Gdybyście mnie zapytali, który festiwal w Krakowie jest najlepszy, to odpowiedziałabym bez zawahania się, że Krakowski Festiwal Filmowy! Zeszłoroczna edycja była fenomenalna (sprawdźcie, nie kłamię!). To bardzo inspirujące wydarzenie, na którym liczą się twórcy i możliwość interakcji z widownią.

Tym chętniej na niego przybiegnę i w pełni wykorzystam czas, bo w repertuarze możemy zobaczyć dużo dokumentów i krótkometrażowych animacji! Ponadto plenerowe kino pod Wawelem i we wnętrzu Barbakanu, pokazy dla dzieci, warsztaty czy japońskie animacje. 


Filmy na 59. KFF 

8667 minut – tyle czasu trzeba przeznaczyć, żeby zobaczyć wszystkie filmy, które znalazły się w programie 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jednak kto by podołał takiemu zadaniu? Poza tym ciężko się rozdwoić i trzeba wybrać to, co nas najbardziej interesuje. W ciągu ośmiu dni widzowie zobaczą prawie 250 filmów w 4 sekcjach konkursowych i 11 cyklach pozakonkursowych.

To tylko jeden z festiwalowych dni. Zachęcam do zapoznania się z repertuarem, jest w czym wybierać! ❤

PROGRAM


Na widzów czeka również sporo darmowych wydarzeń i atrakcji! 


Niezwykłe kino wewnątrz Barbakanu 

Z okazji 70. urodzin Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w niezwykłej, średniowiecznej scenerii wnętrza Barbakanu, w środę i w czwartek (29-30 maja), odbędą się pokazy klasyki polskich filmów dokumentalnych, zrealizowanych przez warszawskie studio.

Od pierwszych realizacji powojennych, poprzez legendarną „czarną serię” i najsłynniejsze produkcje lat 60., 70. i 80., aż po filmy czasu przełomu. To tutaj swoje filmy realizowali najwięksi dokumentaliści, tutaj powstawały też fabularne debiuty Agnieszki Smoczyńskiej, Bodo Koxa, Katarzyny Rosłaniec.

Link do wydarzenia: klik


Dźwięki muzyki

Plenerowe pokazy sekcji „Dźwięki muzyki” to gratka dla widzów spragnionych dobrej muzyki, wybitnego kina i pięknych okoliczności przyrody. Od poniedziałku do piątku (27-31 maja), pod gwieździstym niebem, z widokiem na Wawel, na wielkim ekranie będzie można zobaczyć dokumenty pokazywane w ubiegłych latach w sekcji DocFilmMusic.

Kino pod Wawelem otworzy dokument o liderze Nirvany, „Kurt Cobain: Montage of Heck” . Kolejny film, „Pieśni odkupienia” to historia zakładu karnego w Jamajce, w którym wdrożono program resocjalizacji przez muzykę, a przestępcy stają się twórcami reggae. Publiczność zobaczy też „Kiedy Bóg śpi” o artyście Shahinie Najafim, na którego ajatollahowie wydali fatwę za obrazę islamu. Kolejny wieczór to „Ryuichi Sakamoto: Coda”, film o autorze muzyki do filmów Bertolucciego czy „Zjawy”.  „Maksymiuk. Koncert na dwoje” , który zamknie cykl, to portret dyrygenta, pianisty i kompozytora Jerzego Maksymiuka.

Biegiem na ten film! 
Biegiem na film! Polecam go gorąco! ❤

Master Class Caroline Leaf

Wyjątkowym wydarzeniem tej edycji festiwalu będzie spotkanie z laureatką nagrody Smoka Smoków, Caroline Leaf. Zdobywczyni wielu filmowych nagród, nominacji do Oscara czy nagrody BAFTA, a także Złotego i Srebrnego Smoka Krakowskiego Festiwalu Filmowego, poprowadzi 28 maja o godzinie 15.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki swój master class.

Podczas swojej lekcji mistrzowskiej kanadyjsko‐amerykańska artystka zaprezentuje slajdy i fragmenty filmów, by pokazać, w jaki sposób ewoluowało jej myślenie o pracy animatorki. Opowie też o tym, jak znalazła się na obecnym etapie swojej kariery, na którym bardziej niż animacją interesuje się rysunkiem i malarstwem.


Celebration. Pokaz japońskich animacji

Na miłośników azjatyckich podróży, czeka wycieczka do świata japońskich animacji, które pokazują współczesne trendy tego gatunku. Autorami prezentowanych filmów są młodzi artyści związani m.in. z Kyoto City University of Arts w Japonii. Pokaz filmów japońskich jest częścią projektu „Celebration – pomiędzy krytyką a estetyką”, wpisanego w odbywające się obchody 100‐lecia nawiązania przez Polskę stosunków dyplomatycznych z Japonią. Filmy będzie można zobaczyć 31 maja o 21.30 w sali Scena AST.

 


Zabierz Mamę do kina, czyli Dzień Matki z KFF

Z okazji Dnia Matki, Krakowski Festiwal Filmowy przygotował dla swoich widzów promocję, która ma zachęcić do spędzenia tego wyjątkowego święta wspólnie. Każdy, kto 26 maja, przyjdzie na festiwalowy seans wraz ze swoją mamą, będzie mógł otrzymać drugi bilet, czyli bilet dla mamy, bezpłatnie.

W tym dniu seanse festiwalowe odbędą się w Kinie Pod Baranami, Małopolskim Ogrodzie Sztuki, Scenie AST oraz Kijów.Centrum. Promocja obowiązuje także na ceremonii otwarcia festiwalu, gdzie pokazany zostanie film „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego. 

Link do wydarzenia: klik


Wokół Szumowskiego

W 15. rocznicę śmierci Macieja Szumowskiego Krakowski Festiwal Filmowy przypomni sylwetkę tego dziennikarza, redaktora naczelnego „Gazety Krakowskiej” oraz filmowca, który pochylał się nad ludzkim nieszczęściem i społeczną niesprawiedliwością. W przeglądzie

21 maja 2019 znajdą się fragmenty głośnego cyklu Polska zza siódmej miedzy oraz serii  Oddam życie za pracę oraz filmy jego dzieci, Małgorzaty Szumowskiej i Wojciecha Szumowskiego. Pokazy odbędą się 26 i 31 maja oraz 1 czerwca.


Dzień dziecka z KFF

1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, KFF zaprasza młodych miłośników filmu do kina Paradox. Wśród tegorocznych propozycji znajdą się dwa filmy fińskie: „Superfutrzak” , który zapewni świetną zabawę i „Mój nowy kraj” , którego bohaterką jest 10‐letnia Farrah, zaczynająca życie w zupełnie nowym miejscu. W programie także nagradzany na całym świecie film „Nazywam się Cukinia” .

Atrakcją dla dzieci będą także warsztaty z Albinem Talikiem, artystą transmedialnym, twórcą techniki papierowego malarstwa. Jak ze starych książek, ulotek i gazet zrobić dzieło sztuki? Odpowiedzią na to pytanie jest KOLAŻ. Do kompletu potrzebne będą jeszcze tylko nożyczki, trochę kleju i dobra zabawa gotowa! Warsztaty będą odbywać się od 10.00 do 15.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

„Superfutrzak”

Otwarcie wystawy fotografii „Pamięć”

Nieodłączną częścią festiwalu są wystawy, które łączą sztukę prezentowaną w galeriach z X muzą. W tym roku jednym z wydarzeń towarzyszących jest wystawa „Pamięć” Galerii ASP. Czarno‐białe, mocno dotknięte przez czas fotografie i codzienne życie studentów moskiewskiej filmówki, zdjęcia z planów filmowych, eksperymenty z formą. Archiwum operatora filmowego Leonida Burlaki odnalazł przypadkowo jego wnuk Ihor Ivanko.

Postanowił nakręcić dokument o dziadku, aby zachować jego wspomnienia i odtworzyć realia epoki. Wystawa czynna od 16 maja do 2 czerwca, a uroczyste otwarcie odbędzie się 26 maja o godzinie 16.00 w Galerii Akademii Sztuk Pięknych.

Drugą wystawą towarzyszącą festiwalowi jest WAJDA w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wybitny inscenizator kina, mistrz filmowej narracji, tytan energii i pomysłów, laureat m.in. Oscara i Złotej Palmy. Dzięki narzędziom współczesnego muzealnictwa wnikamy w świat filmów i spektakli teatralnych Andrzeja Wajdy. Ekspozycja przedstawia niekonwencjonalną, multimedialną i narracyjną wystawę opartą na scenariuszach, szkicach, rysunkach, zapiskach, rekwizytach i kostiumach oraz dokumentach. Choć wstęp na nią nie jest bezpłatny, to dla uczestników festiwalu przewidziana jest specjalna promocja. Wraz z karnetem bądź akredytacją w czasie trwania KFF będzie można kupić bilet na wystawę w specjalnej cenie – 5zł.


Podobał Ci się wpis? Niech pobiegnie dalej! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *