8 kobiet, którym warto się przyjrzeć!

Kino kobietami nie stoi, ale jak już pojawiają się, to potrafią nieźle namieszać w środowisku filmowym. Zdecydowana większość ludzi związanych z kinem to mężczyźni. Nie przeszkadza mi to, bo są wspaniali w swoim fachu, w dodatku też potrafią opowiadać o kobietach, czasami nawet trafniej i lepiej. Autotematyzm nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, wszystko zależy od wrażliwości i podejścia do tematu. Ale nie powiem, bardzo miło jest zobaczyć, jak kobiety radzą sobie w tym świecie (głównie mam na myśli zawody techniczne) i świetnie się w nim odnajdują! 😍

Z okazji Dnia Kobiet przedstawię Wam kobiety, które mnie imponują i mam dla nich ogromny szacunek za całokoształt. Głównie są to reżyserki i aktorki. Wychodzą poza „kino” i widać, że są bardzo interesującymi osobami, z którymi chętnie zamieniłabym parę słów. Nie tylko używają mózgu, mają ambicje i swoje zdanie, ale bardzo często są również pięknymi kobietami. Słowem: ideały! Nie mają łatwego życia, bo przez to, że posiadają taki arsenał zalet, muszą staczać walkę i codziennie udowadniać, że ich dokonania nie są dziełem przypadku, ani tym bardziej urody!

Wybór jest całkowicie subiektywny i najbliższy mojemu sercu na ten moment. Ciągle dochodzą nowe fascynujące osoby. Nie ma tutaj wszystkich kobiet, ale musiałam ograniczyć się do minimum, a niektórych pań zapewne jeszcze nie odkryłam. ❤


JAGODA SZELC – REŻYSERKA

Zacznijmy od polskiego podwórka. Sporo się tutaj dzieje, bo coraz więcej pojawia się młodych reżyserek, które podbijają świat. Mocno kibicuję i śledzę ich dokonania, chociaż nie zawsze ich filmy do mnie w pełni trafiają.

Moją ulubienicą jest Jagoda Szelc, o której do niedawna mało kto słyszał. Chociaż na koncie ma dopiero 2 filmy, to już zdążyła zostać okrzykniętą jedną z objawień i nadziei polskiego kina. Szanuję jej obrazy, chociaż ciągle czekam na swój ulubiony, któremu dam dyszkę. To, co mnie w niej urzeka, to świadomość materii kina tego, jak zbudowany jest film i co chce nim osiągnąć. Wspaniale ją się słucha, widać, że ma przepracowane pewne tematy i wyciąga interesujące refleksje na temat kina, jak i życia. No i do tego jej poczucie humoru! 😂

 

Bardzo lubię spotkania Q&A z twórcami filmu, bo to często dobra okazja, aby ich lepiej poznać. Trochę również zainspirować się, zmotywować i wziąć odrobinę dobrej energii. Jagoda na żywo jest niesamowita, więc tym bardziej polecam się przejść na jej premierę filmu „Monument”, gdzie będziecie mieli okazję osobiście ją poznać. Jak jesteście z Krakowa, to niedługo będzie spotkanie. 🙂

„Na festiwalu w Gdyni spotkało mnie wiele różnych dziwnych rzeczy. Jedni mówili: »Teraz zrób reklamę i pokaż, co rzeczywiście potrafisz«, inni naciskali: »Nie rób zbyt szybko drugiego filmu, bo jak spieprzysz, to spieprzysz już po całości swoją karierę«. Ludzie, którzy mnie nie znają, sami zakładają z góry wizję mojej ścieżki zawodowej. Cały wywiad

 

No i kumpluje się z moim ulubionym ziomkiem! ❤

MAGDALENA BOCZARSKA – AKTORKA

Dobrych polskich aktorek mamy naprawdę sporo. Jedną z takich jest Magdalena Boczarska. Piękna, inteligentna i świadoma swoich atutów. Uwielbiam ją za rolę w „Różyczce” (w ogóle sam film świetny!). Niedawno mogliśmy ją zobaczyć, jak wciela się w postać Michaliny Wisłockiej, gdzie musiała lekko przytyć do roli, aby jej ciało było miękkie i dobrze odwzorowywało kondycje pań w czasach PRL-u. „Każda moja rola to mój aktorski triathlon, ale „Sztuka kochania”, to był prawdziwy Ironman”. Widać, że poświęca dużo energii i starannie przygotowuje się do roli. Cieszy to, że dostaje coraz ambitniejsze projekty, a niedługo będziemy mogli ją zobaczyć w roli żony Piłsudskiego.

Bardzo miło ją się słucha, jej elokwencja i wypowiadanie się pełnymi zdaniami, nie jest rzeczą oczywistą w dzisiejszej telewizji. Kojarzy mi się z niebywałą klasą i dojrzałością. Nie wiem, gdzie tkwi jej sekret, ale będę bacznie jej się przyglądać i „kserować”No i nie wspomniałam o jednej ważnej rzeczy – kocha biegać! Także oprócz kina, mamy jeszcze coś ze sobą wspólnego. ❤

 

„Jestem zawzięta i bardzo ambitna i jak postawię sobie cel, to go realizuję na 100%. Mówiąc brutalnie, ciało jest narzędziem mojej pracy i staram się dbać o to, żeby było w najlepszej kondycji. Przy okazji triathlonu zakochałam się w bieganiu” – mówi aktorka. Cały wywiad.

 


NADINE LABAKI – REŻYSERKA

Jedną z moich ostatnich odkryć jest Nadine Labaki, reżyserka „Kafarnaum”. Po obejrzeniu filmu przekopałam pół internetu w poszukiwaniu informacji, kto stoi za tak pięknym filmem. Kto ma tyle talentu i odwagi, aby tworzyć tak wartościowe kino i o nim rozmawiać. Jest pierwszą kobietą arabskiego pochodzenia, która została nominowana do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

 

„Wykluczenie rodzi nienawiść, przemoc, chęć zemsty. Sprawia, że problem staje się jeszcze większy, podsyca te uczucia i w końcu nienawiść eksploduje. Ludzie muszą być włączani, otrzymywać szansę. Nie jest to łatwe, ale konieczne. To absurdalne, że musisz mieć dokument, żeby udowodnić, że istniejesz, chociaż przed kimś stoisz. To tak absurdalne, że nawet trudno to sobie wyobrazić. Zostajesz wykluczony, bo nie masz papierów. To skrajnie głupie. Jako reżyserka chcę otwierać debatę, zachęcać widzów do innego sposobu patrzenia na rzeczy, nowego przemyślenia świata i jego potrzeb. Bo to nie jest już ten sam świat, co kiedyś. Zmienił swoje oblicze. Musimy to zauważyć i stawić tej zmianie czoła. Szukać rozwiązań. Wykluczenie do nich nie należy, przeciwnie – jest najgorszą drogą, którą można obrać.” Cały wywiad.

Nie dość, że ma w głowie, to jeszcze spójrzcie jaka z niej petarda! 😍


GAL GADOT – AKTORKA

Gal Gadot to moja Wonder Woman. Głównie znana z mainstreamowego i superbohaterskiego kina. Liczę, że kiedyś zobaczymy ją w zupełnie innej roli i nie zostanie zaszufladkowana. Zdecydowanie jest dla mnie połączeniem nieziemskiej urody oraz sportowego pazura. W jej żyłach płynie m.in. polska, niemiecka, austriacka i czeska krew. Babcia od strony ojca mieszka cały czas w Warszawie. Jej figura to nie przypadek albo „dobre geny”, a jej charakter to ciężka praca nad sobą.

Niezwykle wrażliwa i zaangażowana w społeczne sprawy:

Mój dziadek stracił całą rodzinę podczas Holokaustu. Wszyscy zostali zamordowani. To był najczarniejszy okres dla ludzkości. To były czasy, kiedy zapomniano, jak ważne jest życie, akceptowanie siebie nawzajem, jak ważna jest miłość i tolerancja” – napisała Gadot na swoim profilu społecznościowym.

Pracowała w Burger Kingu, została Miss, odbyła obowiązkową dwuletnią służbie w Izraelskiej armii, studiowała prawo, jest żoną i matką dwójki dzieci. Od małego zapracowała sobie na sukces.


AUDREY HEPBURN – AKTORKA

Audrey Hepburn jest jedną z najważniejszych ikon w historii kina. Skromna, niezwykle wrażliwa na potrzeby innych, działaczka humanitarna, niosąca marzenia i miłość innym. Wiedziała, że ten zdrowy rozwój osobisty, jest niezwykle ważny. Starała się stąpać twardo po ziemi i kontrolować swoje uczucia.

Zanim zaczęła nieskalaną i świetlaną karierę aktorską w świecie kina Audrey Hepburn zaznała największego z nieszczęść na własnej skórze. Jej najmłodsze lata w Holandii to życie podczas niemieckiej okupacji. Jest to świadectwo, które bez wątpienia pozwala nam lepiej zrozumieć osobowość naszej bohaterki. Jej wujkowie i dwóch przyrodnich braci zostało deportowanych do obozu koncentracyjnego, a ona sama była świadkiem licznych egzekucji ulicznych.

W wywiadach niejednokrotnie powtarzała, że piękno fizyczne nie ma żadnej wartości jeśli nie idzie w parze z odpowiednimi cechami emocjonalnymi i psychologicznymi, które posiadają dobre osoby. Ten przekaz powinien wybrzmiewać o wiele częściej, abyśmy o tym nie zapominali, kiedy jesteśmy zasypywani tylko wiadomościami, jak to ważny jest wygląd. Zdecydowanie w dzisiejszym świecie brakuje nam kobiet z takim podejściem! ❤

„Nigdy nie myślałam o sobie jako o ikonie. To co jest w umysłach innych ludzi, nie jest w moim. Ja po prostu wykonuję swoją pracę.”


ALICIA VIKANDER – AKTORKA

Piękna, młodziutka o naturalnej urodzie Alicia Vikander z Oscarem na koncie za „Dziewczynę z portretu” opowiadającego o małżeństwie malarzy, które zostaje poddane próbie, gdy mężczyzna zmienia płeć. Vikander wcieliła się w postać Gerdy Wegener, żony głównego bohatera – granego przez Eddiego Redmayne’a. Bardzo podobała mi się również w roli Lary Croft w  „Tomb Raider”, tym bardziej szkoda, że film był słaby i nie odniósł większego sukcesu.

Mnie uroda nigdy nie szkodziła. Może dlatego, że – jak panu mówiłam – w bohaterkach szukam głównie wad? Śmieszy mnie, gdy w Los Angeles castingowcy patrzą na mnie i mówią: „Te włosy powinnaś czesać inaczej. I włóz coś ładnego”. Serio? Ktoś mi będzie mówił, jakie mam nosić buty? To małe i słabe. Kiedy się poważnie rozmawia o projektach, wkłada się T-shirt. Bo T-shirt jest, cholera, wygodny. I kropka. Cały wywiad.

Nie wiem, czy jest bardziej urocza aktorka na świecie, do tego jej wspaniały akcent, że nie można od niej oderwać wzroku. No sami zobaczcie. ❤


MARGOT ROBBIE, CHARLIZE THERON, JULIANNE MOORE – AKTORKI

Ostatnimi paniami są aktorki, które nie boją się oszpecić dla roli, niejako w nią wchodzą i są świetne w tym, co robią. Wybierają role kobiet, które często są skomplikowane, trudne do zagrania, nieoczywiste i twardo stąpające po ziemi. Solidnie przygotowują się do swoich ról, zgłębiają temat, portret psychologiczny i przekładają to na wielki sukces na ekranie. 

Margot Robbie to najpiękniejsza aktorka w Hollywood i czekam na jej życiówkę. Widać, że nie boi się wyzwań i bardziej dramatycznych ról. W „Jestem najlepsza. Ja, Tonya” była niesamowita i kompletnie nie przejmowała się tym, że nie gra sex bomby. W „Maria, królowa Szkotów” była jeszcze brzydsza i znów z interesująca rolą – praktycznie cały film był na jej barkach. Pokazuje, że ładna buźka, to tylko początek tego, co może zaoferować. 

Na przykład Harley Quinn z „Legionu samobójców”. Widzisz ją, myślisz: wariatka. Ale nie, moim zadaniem jest pokazać Ci, że ta osoba ma jeszcze inne oblicza. W „Wilku z Wall Street” masz dziewczynę, która leci na kasę. Ale to nie jedyna jej cecha, jest wiele innych. Charakter każdego z nas stanowi wypadkową tego, jak nas wychowano i naszych przeżyć. W grę wchodzi całe mnóstwo najróżniejszych czynników i właśnie to bogactwo należy wziąć pod uwagę, kiedy tworzy się opinię na czyjś temat. Cały wywiad.

 

Charliez Theron to istny kameleon, powoli staje się damskim odpowiednikiem Christiana Bale’a. Jako Furiosa w „Mad Maxie: Na drodze gniewu” nie miała najmniejszych oporów przed tym by ogolić się na łyso, ubabrać w smarze i rozgrzać silnik do czerwoności. Do roli matki trójki dzieci w „Tully” przybrała na wadze 25 kilogramów. Za rzadko uświadamiamy sobie, że po ostatnim klapsie na planie filmowym, trzeba wrócić do swojego poprzedniego stanu, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Za tak ogromny wysiłek, należy się wielki szacunek. 

„Cukier spowodował u mnie ogromną depresję. Byłam chora. Nie mogłam zrzucić kilogramów. Zadzwoniłam do lekarza i powiedziałam: „Myślę, że umieram”. On mi odpowiedział: „Nie, masz 41 lat. Uspokój się” – wyznała Charlize Theron na łamach „Variety”.

 

Julianne Moore jest cudownym, ognistym rudzielcem. Roztacza wokół siebie magnetyzm, klasę i aż chce się ją słuchać. Ma dar do dobierania sobie ról. Wystarczy mi, że ona występuje w filmie i nie potrzebuję więcej rekomendacji. Mnóstwo nominacji do nagród i tylko jeden Oscar za „Motyl Still Alice”, w którym jest rewelacyjna.

„Im jestem starsza, tym bardziej doceniam zabawne sytuacje. Życie jest pełne wyzwań – śmiech jest nam wszystkim niezbędny.”


 

 

 

 

Podobał Ci się wpis? Niech pobiegnie dalej! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *