TRZYNAŚCIE POWODÓW NETFLIX – [BIEGIEM NA SERIAL]

 Od piątku na Netflixie dostępny jest drugi sezon serialu „Trzynaście powodów”. To idealna okazja, aby przypomnieć Wam tekst o pierwszym sezonie, który jakiś czas temu obejrzałam. W wolnej chwili sprawdzę drugi sezon, który na ten moment wydaję mi się zbędny, więc tym bardziej liczę, że twórcy wymyślili coś naprawdę dobrego. Pierwszy sezon serialu opowiada o samobójstwie, narastających licealnych problemach i tytułowych trzynastu kasetach, które zostawiła dziewczyna, wyjaśniając w nich przyczynę odebrania sobie życia. 

Hannah Baker nie ma łatwego życia w szkole, ale jest silna i próbuje przetrzymać złe chwile, z nadzieją, że kiedyś licealny koszmar się skończy. Mijają lata, a sytuacja przypomina efekt kuli śnieżnej. Ma dopiero 17 lat, nie potrafi mówić o swoich uczuciach, nie uczy się na błędach i szuka akceptacji wśród innych osób. Sama przyznaje, że opinia rówieśników jest dla niej bardzo ważna. Będąc osobą przewrażliwioną na tym punkcie, nieprzyjemne plotki na jej temat, uderzają w nią bardzo mocno. Dojrzewa bardzo szybko w wyniku traumatycznych doświadczeń. Co jeszcze bardziej potęguje jej poczucie osamotnienia i niemożności porozumienia się ze znajomymi. Aż ostatecznie ból i cierpienie jest tak duże, że obiecuje sobie, że nikt nigdy więcej nie będzie miał szansy jej ponownie skrzywdzić. Przed śmiercią nagrywa 13 kaset magnetofonowych, w których opowiada historie swojego życia. Zostawia je osobom, które według niej przyczyniły się do jej aktu samobójczego.

Każdy odcinek to kolejna kaseta, kolejna osoba, kolejne rozczarowanie. Kasety odsłuchuje Clay, jej bliski przyjaciel, który swoją nieporadnością, niezdecydowaniem doprowadzał mnie do szału i miałam mu ochotę dać w twarz. „Trzynaście powodów” to cała gama różnych osobowości, znanych nam ze szkolnego korytarza: przystojni sportowcy, bogate dzieciaki, nieśmiali outsiderzy, piękne i puste dziewczyny. A pośród nich normalna dziewczyna Hannah. Chce mieć porządnego chłopaka, życie towarzyskie i być lubianą na swoich warunkach. Nigdy nie robi czegoś niezgodnego z jej systemem wartości, tylko po to by przypodobać się grupie. Niestety, ale taka wierność sobie będzie ją sporo kosztować…

Większość będzie się zastanawiać czy ból i cierpienie jakiego doznała Hannah jest na tyle duży, aby odebrać sobie życie. Po pierwsze trudno takie coś kwestionować, bo każdy z nas ma różnej grubości pancerz ochronny i poziom wrażliwości. Jedną osobę coś na pozór delikatnego potrafi mocno skrzywdzić, drugiego ten sam problem kompletnie nie ruszy. Po drugie nie każdy decyduje się na jakąkolwiek refleksje względem siebie i świata (a niektórym naprawdę by się przydała). Poza tym trudności i problemy mogą atakować z różną częstotliwością i kumulacją, dlatego czasami „ciężar” do udźwignięcia jest naprawdę sporych rozmiarów.

Niepotrzebnie serial momentami za bardzo skupia się na knuciu intryg i tego, aby kasety nie wyszły na światło dzienne. Rozumiem, że tak było lepiej dla produkcji i tego, aby akcja rozwijała się dalej i podtrzymywała widza w napięciu i niepewności. Wolałabym, żeby to szło w kierunku dramatu społecznego niż thrillera. Stanowczo za dużo momentów, w których Clay coś sobie wyobrażał w głowie. Nie zdziwię się, jeśli Hannah lub Clay będą Was irytować, bo jest coś w tych bohaterach odrzucającego i nieprzystępnego. Dopiero po koniec sezonu mogę przyznać, że ich polubiłam.

Serial pochłonął mnie i wystarczyły tylko dwa dni na jego ukończenie. Zostawił mnie w smutnym stanie emocjonalnym i chęcią do rozmowy o ważnym, narastającym problemie samobójstw (nie tylko popularnym wśród nastolatków). Pewnie za jakiś czas skonfrontuje go z książką. Nie mam wątpliwości, co do tego, że niektórym rodzicom nastolatków, serial może pomóc i w jakiś sposób zaktywizuje do rozmowy, a może nawet uchroni od przyszłych tragedii. Po to m.in. jest sztuka by otwierać nam oczy na różne problemy i edukować w zakresie społecznym. I za to produkcji należy się ogromny plus! ❤


Podobał Ci się wpis? Niech pobiegnie dalej! 🙂

2 thoughts on “TRZYNAŚCIE POWODÓW NETFLIX – [BIEGIEM NA SERIAL]”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *