„Ava” – wielki zwycięzcą kolejnej edycji projektu Scope100!

Za nami czwarta edycja Scope100 – przedsięwzięcia zainicjowanego w 2014 roku. Dzięki widzom poprzednich edycji na polskie ekrany trafiły filmy takie jak: „Magical Girl”, „Party Girl”, „Blokada” oraz „Czerwony żółw”Scope100 to projekt online stworzony przez Gutek Film z myślą o widzach, dla których kino jest życiową pasją, przeznaczony dla ludzi z całej Polski, w różnym wieku, z różnym wykształceniem. 100 widzów za pomocą głosowania zdecydowało, który film w tym roku trafi do polskich kin. Konkurowało ze sobą 5 filmów, a zwycięzcą została „Ava” w reżyserii Léi Mysius! 🙂


,,Ava” reż. Léa Mysius – zwycięzca

Debiut młodej francuskiej reżyserki, która już od pierwszej sceny przyciąga uwagę widza i udaje jej się utrzymać ją do końca projekcji. 13-letnia Ava spędza wakacje nad Atlantykiem i musi poradzić sobie z wiadomością, że powoli traci wzrok. Nie ma na kogo liczyć, bo jej matka potrafi tylko obiecywać, że będą to jej najlepsze wakacje, a koniec końców bardziej zajęta jest nowymi podbojami miłosnymi. Kino drogi pomieszane z coming of age.


„12 jours’’ reż. Raymond Depardon

W stawce znalazł się również dokument, czyli gatunek przeze mnie uwielbiany. Reżyserem filmu jest mistrz dokumentu i fotografii, który w sposób bardzo oszczędny podchodzi do formy. Tytułowe 12 dni to według francuskiego prawa okres przymusowego leczenia w szpitalu psychiatrycznym. Po tym czasie pacjent spotyka się z sędzią i ze swoim prawnikiem, aby wysłuchać, co czeka go dalej. Z tymi ludźmi nikt się nie liczy, a poziom bólu, rozpaczy i często bezradności, z jaką się zmagają, to cienka granica między normalnością a jej odchyleniem. Czasami wystarczy tylko wyciągnąć pomocną dłoń, aby pomóc tym ludziom.


„Das unmögliche Bild’’ reż. Sandra Wollner

Debiut reżyserki, która wykorzystuje taśmę 8 mm, aby jeszcze bardziej zaangażować widza w jej opowieść. Życie wiedeńskiej rodziny w latach 50. XX wieku filmowane przez 13-letnią Johannę. Dom jest pełen kobiet i niedopowiedzeń. Strzępki rozmów, wiele możliwych alternatywnych wersji sprawia, że dla każdego to będzie zupełnie inny film. To, czego nie widać zostaje dopowiedziane w naszej wyobraźni i tworzy swój osobisty i wyjątkowy obraz.


„Western’’ reż. Valeska Grisebach 

Produkcja została ogłoszona najlepszym filmem na Nowych Horyzontach. Film, który ogrywa konwencje westernu, aby opowiedzieć aktualną historię. Dwa obce światy (wschodnia i zachodnia Europa): lokalne wieśniaki i niemieccy robotnicy budujący infrastrukturę. Główny bohater to naturszczyk, który ma w sobie pełno charyzmy i skupia na sobie uwagę widza. Estetyczny minimalizm, długie i piękne ujęcia ocierają się o slow cinema. Ponadczasowa opowieść, która znajdzie wielu zwolenników.


,,Petit paysan’’ reż. Hubert Charuel 

Przebój francuskich kin – ponad pół miliona widzów! Główny bohater to samotnik, dla którego całym światem jest farma. Jego praca jest jego pasją, dlatego tak trudno mu wyjść ze swojego świata. Kiedy w okolicy wybucha epidemia, okazuje się, że jedna z krów zostaje zarażona. Co w takiej sytuacji może zrobić, jeśli nie poświęcić wszystko w imię miłości? To spektakl jednego aktora, który niesamowicie odnajduje się w wiejskim pejzażu.


Scope100 był dla mnie bardzo miłą przygodą! Wspaniała inicjatywa, dzięki której udało mi się obejrzeć filmy, które zostaną ze mną na dłużej niż trwający projekt. Cieszę się, że ,,Ava’’ wygrała konkurs i będzie dostępna szerszej widowni. Głosowałam na nią, przyznając jej pierwsze miejsce. Film zachwyca pięknymi kadrami i historią, która w sposób świeży podchodzi do choroby i radzenia sobie z nią, jednocześnie chroniąc się przed etykietką taniego wyciskacza łez. Problemy zdrowotne powoli schodzą na dalszy plan i wyruszamy w podróż w poszukiwaniu wolności. „Ava’’ była moim faworytem, której zagrażał tylko „Petit paysan’’, który mam nadzieję, że znajdzie kiedyś dystrybucje w Polsce i udowodni, że każdy temat nadaje się na film (trzeba tylko mieć na niego pomysł). Walka pomiędzy wszystkimi filmami była zacięta (minimalne różnice punktowe), ale zwycięzca może być tylko jeden – tym bardziej gratulujemy! 🙂

Zwycięski film Scope100 „Ava’’ reż. Léa Mysius

Poza tym z ogromną przyjemnością czytałam rodzące się dyskusje pod każdym filmem. Tyle inteligentnych, trafnych i momentami „otwierającymi oczy’’ komentarzy dawno nie czytałam. Ta setka ludzi jest wyjątkowa! ❤ Rodzące się wątpliwości, który film jest tym najlepszym – zarówno pod względem artystycznym, jak i dystrybucyjnym nie miały końca. Mamy nadzieję, że nasz wybór zadowoli widzów! 🙂


Podobał Ci się wpis? Niech pobiegnie dalej! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *