[SPRINTERSKA RECENZJA] – CUDOWNY CHŁOPAK

Bałam się, że zrobią z tej historii tani wyciskacz łez. Chłopak, który ma zdeformowaną twarz, idzie do szkoły… i wszyscy się z niego śmieją. Idealnie skrojona historia, która od samego początku ma wymuszać na widzu sięgnięcie po chusteczki. Na szczęście tak się nie stało, a nawet ku zaskoczeniu – sporo w tym filmie zabawnych momentów.

W rolę główną wciela się Jacob Tremblay, znany ze świetnej roli w „Pokoju’’. Tutaj jednak nie mamy tak mocnej powtórki z rozrywki. Chłopiec urodził się z poważną wadą genetyczną, przez co wczesne dzieciństwo upłynęło mu pod znakiem nieustannych wizyt w szpitalach i na salach operacyjnych. Do tej pory uczył się pod okiem troskliwej mamy (Julia Roberts), ale nadszedł czas wyjść ze swojej strefy komfortu.

Świetnym zabiegiem narracyjnym w tej wzruszającej historii jest podzielenie jej na kilka rozdziałów. Każdy rozdział poświęcony jest innemu bohaterowi. W ten sposób poznajemy najbliższe otoczenie Auggie’go – siostrę, kolegów i koleżanki ze szkoły. To pomaga nam w zrozumieniu całej tej historii i lepszym utożsamieniu się z pozostałymi postaciami. Siostra, która jest w cieniu swojego brata, przyjaciel z klasy, któremu ciężko przyznać się do bliższej więzi z Auggiem oraz koleżankę, która obdarzyła go większą sympatią. Mogłoby się wydawać, że jest dość schematycznie, stereotypowo i w dużym stopniu tak jest, ale te ograne chwyty sprawdzają się w tym filmie. Owen Wilson i Julia Roberts to przykładne małżeństwo, które stara się wspólnie stawić czoła problemom, a miłość i dobro wszystko przezwycięży.

„Cudowny chłopak’’ to kino familijne pełne ciepła i nauki wzajemnej akceptacji siebie. Niestety, finał jest już za bardzo przesłodzony i dość ckliwy, ale pozostała reszta, dzięki dużej dawce humoru i dystansu, uchroniła się od tego miana. Feel good movie na zimowy wieczór, który rozgrzeje niejedno serduszko. 🙂

Za seans dziękuję sieci kin:

Podobał Ci się wpis? Niech pobiegnie dalej! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *