[FILM NA MEDAL] – 45 lat (2015) reż. Andrew Haigh

Gorzki film o pierwszej prawdziwej miłości albo być może o jej wyobrażeniu, które nigdy nie zderzyło się z codziennością i z wadami partnerów. O tym, że możemy spotkać osobę, która pozostawi po sobie ogromną niemożliwą do wypełnienia pustkę. Niewykorzystana szansa, która rzutuje na naszą przyszłość i kolejne związki. 45 lat rzuca pytania o zasadność zazdrości o „poprzednie życia’’.

Odliczamy dni do 45. rocznicy ślubu Kate i Geoffa. Przygotowania zakłóca wiadomość o poprzedniej miłości Geoffa. To idealny moment, aby wspólnie przemyśleć, jak dotychczas przebiegał ich związek i jak dawna miłość potrafi wciąż być obecna w ich życiu. Nie ma tutaj pięknych ujęć, wspaniałej muzyki czy scenografii. To bardzo zwyczajny i subtelny film, koncentrujący się z psychologicznym pietyzmie na problemie pierwszej, ważnej miłości. Małżonkowie przyjmują prawdę stopniowo, bez wzajemnej agresji i kłótni. Widz może utożsamić się z bohaterami i sam zdecydować, po której jest stronie. Reżyser w żaden sposób nie ocenia ich, a tylko podaje argumenty, które mogą później posłużyć do naprawdę bardzo długiej rozmowy po seansie.

Kameralny dramat, w którym na pozór ,,nie dzieje się nic’’, a jednocześnie dzieje się wszystko. Nie ma tutaj miejsca na tani melodramat, chociaż łatwo byłoby wpaść w taką pułapkę. Światowej klasy aktorstwo (Charlotte Rampling oraz Tom Courtenay), które gestami i ciszą potrafią wypełnić objętościowo krótki scenariusz – robią z tego spektakl pełen klasy. Parę mocnych emocjonalnie scen, które w pełni oddają bezradność małżonków. Finałowy taniec, który zatacza koło, podkręca wszystkie dotychczasowe uczucia i rodzące się wątpliwości między partnerami. Razem, a jednak osobno.

Kto lubi kino, które opiera się o psychologiczne niuanse, znaczenie pojedynczych gestów i wypowiadanych mimochodem zdań, ten powinien być zadowolony z seansu. 🙂

 

Podobał Ci się wpis? Niech pobiegnie dalej! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *