Filmowe Merry Christmas – propozycje filmów na Święta

Kiedy odejdziesz od stołu z pełnym brzuszkiem, wybiegasz te wszystkie kalorie, to kolejnym (dobrym) pomysłem będzie obejrzenie świątecznego filmu! Może lepiej zrezygnować z powtórki Kevina samego w domu i obejrzeć coś nowego? Biegiem na film przychodzi z pomocą i podrzuca parę dobrych, świątecznych pozycji, od mainstreamu po kino niezależne. Gwarantuję, że każdy znajdzie coś dla siebie!


Mandarynka (2015) reż. Sean Baker – kino niezależne, niskobudżetowe, eksperymentalne


reindeer-deer-icon-1Najlepszy przykład na to, że  jeśli ma się w głowie dobry pomysł, dużo ambicji i pracowitości w sobie, to można nakręcić film iPhonem ze świetnym rezultatem. Akcja filmu dzieje się w wieczór wigilijny, kiedy to Sin-Dee po opuszczeniu aresztu, postanawia znaleźć swojego niewiernego partnera. Nikt chyba się jej nie dziwi, że jest w stanie wytargać za włosy każdą potencjalną kochankę. To nie jest grzeczny film (absolutnie!), dziadkowie niech lepiej odejdą od ekranu. Sporo tam mocnego humoru i szalonych rytmów. Za to emocje bohaterów są wiarygodne i bardzo szczere. Swoją oryginalnością potrafi niejednokrotnie zaskoczyć widza.


To wspaniałe życie (1946) reż. Frank Capra – klasyka amerykańskiego kina


christmas-tree-icon-1Bez tego tytułu żaden Amerykanin nie wyobraża sobie świąt. Frank Capra jak zwykle portretuje swoich bohaterów z niezwykłym, humanistycznym podejściem. James Stewart czuje się totalnie niepotrzebny i postanawia popełnić samobójstwo. Ratuje go Anioł Stróż, który pokazuje mu, jakby świat wyglądał bez niego. W filmie przedstawiona została niezwykła siła rodziny, miłości i wyznawanych wartości. Dobre uczynki zawsze do nas powrócą, a szczęścia nie mierzy się za pomocą portfela. Podtrzymuje na duchu, daje nadzieję, a oglądany w świąteczne dni może wzruszyć do łez.


Zły Mikołaj (2003) reż. Terry Zwigoff – komedia 


santa-iconŚw. Mikołaj to też człowiek. Ten jest w wersji oszusta, chama, alkoholika, krętacza, który nie lubi dzieci. Żadna pociecha nie chciałaby go spotkać na swojej drodze, poza jednym… grubym i nieznośnym chłopcem. Do tego jeszcze dodajmy śmiesznego karła. Śledzimy ich przygody, które szydzą z magii świąt. To jeden z anty-świątecznych filmów, z dużą dawką czarnego i klozetowego humoru. Polecam przed obejrzeniem wrzucić na całkowity luz, bo to wyłącznie czysta rozrywka!

 


To właśnie miłość (2003) reż. Richard Curtis – mainstream


toffee-iconTak, tak, mainstream pełną parą! W świetnym wykonaniu, który od lat nie ma konkurenta w swojej kategorii. 10 historii o miłości, które wzruszą, nawet największych twardzieli. Nie przepadam za komediami romantycznymi, ale ten tytuł to jeden z wyjątków. Chyba wszyscy znają i kochają ten tytuł. To właśnie miłość to idealny, uniwersalny film dla całej rodziny.

 


Hugo i jego wynalazek (2011) reż. Martin Scorsese – kino familijne, przygodowe


snowflake-iconTo jeden z tytułów, którego akcja nie dzieje się w okresie świąt. Ale ma na tyle ciepły, magiczny i rodzinny klimat, że wrzucam go do tego zestawienia. Mieszkający na paryskim dworcu Hugo musi odkryć sekret pozostawiony przez jego ojca. Sentymentalne kino, spod ręki mistrza M. Scorsese. Zrobione z miłości do kina. Pozycja obowiązkowa, idealna zamiast kolejnego seansu Charlie i fabryka czekolady.

 


 Listy do M. (2011) reż. Mitja Okorn – polskie kino 


star-iconPolskie wykonanie, bo pomysł jest skopiowany z To właśnie miłość. Jeśli w ten sposób przerzucać oryginalne wersje – to jestem na tak. Wyszło strawnie, śmiesznie, a dialogi na przyzwoitym poziomie (aż ciężko w to uwierzyć). Widać, że ekipie zależało na tym, by dobrze wykonać swoją pracę i żeby reprezentowała sobą jakiś poziom artystyczny, co w przypadku polskich komedii romantycznych – sytuacja jedna na milion.

 

 


W głowie się nie mieści (2015) reż. Pete Docter – animacja


gingerbread-man-cookie-iconŻyciem małej Riley kieruje 5 emocji: Radość, Strach, Gniew, Odraza i Smutek. Niedługo po przeprowadzce, będzie musiała stawić czoła złym emocjom, które  sterują jej głową. Animacja bardzo inteligenta, do odczytania na wielu płaszczyznach. Dorośli spróbują zrozumieć swoje emocje, a mniejsi widzowie uświadomią sobie, że Smutek też musi czasami pojawić się w naszym życiu. Idealny na świąteczny wieczór z dzieciakami.

 


Powrót Batmana (1992) reż. Tim Burton – kino akcji


candy-stick-iconGotham City potrzebuje pomocy w okresie świąt Bożego Narodzenia. Życie mieszkańców zagrożone jest przez Pingwina, który chce wymierzyć surową karę za skazanie go na życie w mrocznym ścieku. Z pomocą przychodzi mój ulubiony komiksowy bohater – Batman! To najlepsza część ze starszych batmanów oraz jeden z najlepiej wykreowanych antagonistów w historii kina.


Czarne święta (1974) reż. Bob Clark – horror


christmas-ball-iconAkcja filmu dzieje się w żeńskim akademiku na kilka dni przed Bożym Narodzeniem. W tajemniczych okolicznościach mordowane są jego mieszkanki, a sprawca znajduje się wewnątrz budynku. Dobrze budowane jest napięcie, dlatego można wybaczyć parę głupot, które po drodze się pojawiają. Przyzwoity slasher z interesującą final girl.


 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *